Bezpieczeństwo

W jaki sposób uchronić się przed wirusami komputerowymi?

Wirusy komputerowe są oprogramowaniem typu malware, które ukrywają się w plikach wykonywalnych (np. w instalatorach). Ich działanie jest podobne do prawdziwych wirusów. Infekują one pliki, oraz replikują się przechodząc na kolejnych “nosicieli”.

Czym jest malware?
Inaczej szkodliwe oprogramowanie. Instaluje się ono bez zgody użytkownika i wprowadza szkodliwe dla nas zmiany, przykładowo – kradzież, spowolnienie systemu operacyjnego, bądź nawet całkowita blokada danych.

Sposoby infekcji

Zacznijmy od zadania sobie pytania „W jaki sposób wirus potrafi zainfekować nasz komputer?”. Ma on na to wiele sposobów:

– Pobranie zainfekowanego programu instalacyjnego

– Pobranie nieznanego załącznika w e-mailu

– Wejście w nieznany link na portalu społecznościowym

– Wejście na obcą, zainfekowaną stronę internetową

– Podpięcie zawirusowanego urządzenia (np. USB) do naszego komputera.

Rodzaje złośliwego oprogramowania

Niektóre są mniej szkodliwe od innych, ale nadal potrafią być uciążliwe. Kilka najbardziej popularnych przykładów to:

Robaki – potrafią się replikować, czego konsekwencją jest spowolnienie pracy naszego systemu operacyjnego. Są w stanie modyfikować, jak i usuwać pliki

Exploit – Wykorzystuje ono błędy w oprogramowaniu, lub lukę w systemie bezpieczeństwa. Pozwala na przejęcie sieci, w której został użyty.

Koń Trojański – w skrócie, programy podszywające się pod inne. Myśląc, że dostajemy maila z załącznikiem od znanej, lub zaufanej nam osoby, bądź instytucji może okazać się, że padniemy ofiarą tegoż oprogramowania. Po udanej instalacji wprowadza zmiany na naszym komputerze, których to konsekwencją może być utrata danych.

Rootkit – ciężki do wykrycia, zapewnia jego „właścicielowi” przejęcie kompletnej kontroli nad zainfekowanym urządzeniem. Taka osoba może wykraść pliki, lub też zainstalować własne programy na naszych komputerach.

Spyware – program szpiegujący, zbierający dane na temat działań na naszym urządzeniu. Potrafi śledzić odwiedzane przez nas strony internetowe, naszą lokalizację, jak i sczytywać to, co wpisujemy na klawiaturze.

Adware – uciążliwy, acz łatwy do wykrycia. Oprogramowanie to wyświetla reklamy, najczęściej otwieranych na nowych oknach przeglądarki internetowej. Jeśli po wejściu na zaufaną nam stronę otworzy się nowa, bądź kilka nowych kart i/lub wyskakujących okienek zawierających reklamy, jest duża szansa, że nasze urządzenie padło ofiarą tegoż wirusa.

Ransomware – po zainfekowaniu, blokuje dostęp do naszych danych, a czasami nawet naszego całego systemu i wymaga od nas wpłaty łapówki, aby je odzyskać. W przeciwnym wypadku są one usuwane.

Keylogger – Sczytuje wciskane przez nas klawisze z klawiatury. Używane do wykradania danych tj. loginów, haseł.

Rodzaje wirusów komputerowych

Wirus sektoru rozruchowego – zagnieżdża się, jak sama nazwa sugeruje, w sektorze rozruchowym na dysku twardym. Może przez to uniemożliwić nam dostęp do jego zawartości.

Wirus pasożytniczy – uaktywnia się po otwarciu zainfekowanego programu. Tak jak pasożyt, „współpracuje” on ze swoim programem-nosicielem w taki sposób, że pozwala mu działać normalnie, dzięki czemu unika wykrycia przez programy antywirusowe. W ten sposób wirus może spokojnie się powielać i wprowadzać własne zmiany na komputerze.

Wirus wieloczęściowy – w przeciwieństwie do pozostałych wirusów, które zwykle atakują maksymalnie jedną część systemu, wirusy wieloczęściowe są w stanie atakować wszystkie naraz, co w efekcie w dość szybkim tempie wprowadza większe zniszczenie w naszym urządzeniu. Aby się go pozbyć, trzeba usunąć go ze wszystkich zainfekowanych miejsc.

Wirus polimorficzny – potrafi modyfikować samego siebie, co drastycznie utrudnia jego wykrycie przez programy antywirusowe.

Wirus towarzyszący – pojawia się jako plik z prawie identyczną nazwą do innego, często używanego przez nas pliku. Uaktywnia się po otwarciu.

Makrowirus – jest on napisany w języku makro, który jest osadzony w programach tj. Microsoft Office, Excel i PowerPoint. Wirus ten potrafi zainfekować i w konsekwencji czego nawet zniszczyć nasze zapisane dokumenty.

Objawy szkodliwego oprogramowania

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, przykładowo:

– Komputer działający wolniej, niż normalnie

– Nieznane nam programy uruchamiające się na starcie systemu

– Brakujące, lub pojawiające się znikąd nowe pliki

– Niesprawnie działające programy antywirusowe i firewall

– Przesadnie pojawiające się okienka z reklamami

Należy jednak pamiętać, że większa część wirusów nie będzie tak łatwa w wykryciu. Dlatego też warto zainwestować w dobry program antywirusowy, który zapewni nam ochronę przed większością wspomnianych wcześniej rodzajach szkodliwego oprogramowania.

Jak chronić się przez złośliwym oprogramowaniem?

  1. Co jest oczywiste – a zarazem najważniejsze, nie powinno się pobierać nieznanych nam plików, a już zwłaszcza z obcych nam stron internetowych
  2. Nie wchodzić na podejrzane strony internetowe
  3. Nie klikać w obce nam linki
  4. Mieć włączonego Firewalla
  5. W przypadku systemów Windows XP, Vista, 7, 8 i 10 mieć włączoną usługę Windows Defender
  6. Zainstalować program antywirusowy
  7. Regularnie skanować komputer w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń
  8. Skanować pliki w załącznikach przed ich otwarciem
  9. Skanować nośniki danych, które chcemy podpiąć pod nasze urządzenia
  10. Aktualizować nasz system operacyjny, kiedy tylko jest to możliwe.

Jeśli zastosujemy się do powyższych zasad, szanse na zostanie zainfekowanym drastycznie zmaleją, ale nie będą wynosiły 0%. Dlatego też właśnie warto regularnie robić kopie zapasowe naszych najważniejszych plików, czy to na nośniku zewnętrznym, czy w chmurze. Pobranie wirusa to jedynie chwila nieuwagi, a potencjalne konsekwencje mogą się okazać katastroficzne.

Dodatkowo, warto jeszcze wspomnieć, że wirusy nie są ekskluzywne jedynie dla komputerów. Na działanie szkodliwego oprogramowania narażone jest praktycznie każde urządzenie – nawet drukarka, czy telewizor. Co prawda przypadki ataku na te urządzenia są bardzo rzadkie, ale nie niemożliwe. Dużo częściej ofiarą padają komputery, laptopy, jak i telefony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *