Wybór odpowiedniego sprzętu

Stacja dokująca. Czym jest i czy warto ją kupić?

Praca na laptopie ma jedną zasadniczą wadę – mała liczba portów. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni podłączać do niego wiele różnych urządzeń, czy to drukarka, czy to dodatkowy monitor, myszka, klawiatura… to zadanie okaże się praktycznie niemożliwe.

Problem ten towarzyszy nam głównie w trakcie pracy biurowej, gdzie musimy mieć wiele różnych urządzeń pod ręką.

Właśnie w takich sytuacjach pomoże nam stacja dokująca. Razem z wprowadzeniem dodatkowej wygody pracy, dodatkowo zwiększy funkcjonalność naszego laptopa. W jaki sposób?

Jak działa stacja dokująca?

Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie podpiąć pozostałe nam potrzebne urządzenia peryferyjne, w czasie kiedy nasz laptop jest jedynie podpięty do pojedynczego kabla zasilającego.

Stacje dokujące mają wbudowane w siebie wiele portów, do których to wpinamy potrzebne nam urządzenia. Dzięki temu mamy dostęp do całego potrzebnego nam sprzętu, a co za tym idzie – zdecydowanie dużo bardziej ułatwia nam pracę.

Przykładowo, pracując w biurze, aby podpiąć laptopa do wszystkiego co jest nam potrzebne będziemy tracić dość sporo czasu bawiąc się pośród kabli, a i tak portów w laptopie nie wystarczy nam na wszystko, więc będziemy zmuszeni przepinać obecnie niepotrzebne urządzenia by zaraz potem podpiąć je z powrotem. Nie jest to ani trochę przyjemne, prawda? Ze stacją dokująca wystarczy tylko, że podepniemy wszystkie potrzebne nam urządzenia peryferyjne, po czym jedyne co wystarczy zrobić to podłączać naszego laptopa pod samą stację. Na zakończenie pracy laptop wystarczy jedynie odpiąć od stacji i to tyle!

Kiedy warto zaopatrzyć się w stację dokującą?

Należy przede wszystkim zastanowić się nad tym czego planujemy używać razem z naszym laptopem. Jeśli przykładowo planujemy podpiąć tylko pojedyncze urządzenie np. jeden dodatkowy monitor – nasze porty w laptopie będą stuprocentowo wystarczalne, więc lepiej nie tracić niepotrzebnie pieniędzy. Jednak jeśli planujemy podpiąć kilka dodatkowych monitorów, drukarkę, lub inne urządzenia jednocześnie – lepiej będzie zainwestować w to akcesoria.

Stacje dokujące są bardzo pomocne ze względu na to, że dają nam taki sam stopień funkcjonalności – a przynajmniej jeśli chodzi o ilość urządzeń, jakie możemy podłączyć do naszego laptopa – do komputera stacjonarnego. Przy tym są dużo tańsze od tego drugiego.

Dzięki stacji dokującej nie jesteśmy zmuszeni do zakupu komputera w przypadku, gdy w naszym laptopie zabraknie wystarczającej ilości portów.

Jak wybrać odpowiednią stację dokującą?

Im więcej mamy urządzeń, tym bardziej rośnie potrzebna, aby zaopatrzyć się w stację dokującą. Jaką wybrać?

Na pierwszy rzut oka każda stacja dokująca wydaje się praktycznie identyczna.

Przede wszystkim będziemy musieli odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania:

  • Jakie rodzaje portów znajdują się w stacji, którą zamierzamy kupić?
  • Jaka jest ilość portów w danej stacji?

Stacje dokujące różnią się od siebie ilością i typem portów jakie obsługują.

Przykładowo w jednej będziemy mogli podpiąć dwa dodatkowe monitory, a w drugiej ładować naszego laptopa, lub telefon. Każda z nich będzie oferować nam coś innego. Dlatego też warto zastanowić się czego używamy w naszym biurze i zaopatrzyć się w stację z odpowiadającymi tymże urządzeniom portami.

Dodatkowo warto wspomnieć, że powinniśmy zaopatrzyć się w stację wspierającą rozdzielczość Full HD. Jeśli używamy monitorów z co większymi rozdzielczościami będziemy musieli znaleźć stację dokującą wspierającą odpowiadającą nam wielkość.

Podsumowując

W przypadku, gdy w naszych laptopach zabraknie miejsca na dodatkowe urządzenia peryferyjne należy zainwestować w stację dokującą.

Sam wybór odpowiedniej stacji jest dość prosty. Wystarczy tylko sprawdzić jakich portów będziemy używać do naszego sprzętu w trakcie pracy oraz ilość tychże portów. Najzwyczajniej w świecie szukamy takiej ilości portów , aby odpowiadała ilościom naszych urządzeń peryferyjnych, które chcemy podpiąć pod nasz laptop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *