Internet

Odpowiednia szybkość internetu do pracy w domu

W dzisiejszych czasach praktycznie każde urządzenie jest w mniejszy lub większy sposób połączone z internetem. W dobie pandemii jego wartość wzrosła jeszcze bardziej – nie tylko lekcje w szkołach odbywają się zdalnie poprzez komunikatory internetowe, ale została też i mocno spopularyzowana praca zdalna. Teraz wszelkie spotkania biznesowe, czy dzielenie się ważnymi informacjami dzieje się z poziomu naszych własnych domów.

Jeśli pracujemy z domu, koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby nasz internet nie był zbyt powolny. Nie chcemy przecież, aby nagle rozłączyło nas w trakcie ważnej korespondencji, prawda? Jeśli internet zaczyna spowalniać, a nie jest to problem z naszym urządzeniem, powinniśmy pomyśleć o zakupie jakiegoś z większą szybkością. Tylko w jaki sposób mamy wybrać odpowiedni?

POJĘCIA

Reklamując szybkość internetu, dostawcy najczęściej podają nam informacje dotyczące szybkości, czasu oczekiwania, szybkością pobrań itp. Warto więc, abyśmy wiedzieli co dokładnie nam oferują, żebyśmy wyposażyli się w najbardziej odpowiednią dla nas ofertę. Dlatego też zanim przejdziemy do konkretniejszych infomacji powinniśmy zapoznać się z podanymi niżej, najczęściej używanymi pojęciami:

Bit (b) – Z ich pomocą mierzymy szybkość internetu, a jeszcze ściślej mówiąc w bitach na sekundę (bps). Z definicji, bit jest najmniejszą wartością jaką mamy w komputerach. Reklamując szybkość internetu, producenci najczęściej używają megabitów na sekundę (Mbps), lub gigabitów na sekundę (Gbps).

1 Mbps = 1 000 000 bps

1 Gbps = 1000 Mbps = 1 000 000 000 bps

Bajt (B) – Jeden bajt jest równoznaczny z wartością 8 bitów (1B = 8b).

Wi-Fi – Połączenie bezprzewodowe. Dzięki niemu nie jesteśmy zmuszeni od inwestowania, ani zabawy w montaż kabli internetowych.

Przepustowość łącza – Jest to maksymalna szybkość transferu danych, jaką sieć jest w stanie osiągnąć. Im większa przepustowość łącza, tym więcej danych może wpłynąć w danym momencie. Dzięki niemu dowiadujemy się ile urządzeń może być podłączonych do sieci w danym momencie.

Ping – Sprawdza, czy połączenie z serwerem jest możliwe. Wysyła on “paczki” z danymi i sprawdza, czy te same dane wrócą z powrotem. Czas w jakim do nas wracają jest mierzony w milisekundach.

Czas oczekiwania – Ujawnia informację, z której dowiadujemy się jak długo nasze dane będą transferowane do źródła docelowego np. jak szybko dostaniemy wiadomość od osoby, z którą prowadzimy rozmowę poprzez Skype. Im jest on mniejszy – tym lepiej. Czas oczekiwania jest również zależny od typu naszego połączenia internetowego. Przykładowo 100Mbps światłowodu będzie miało mniejszy czas oczekiwania od 100Mbps połączenia satelitarnego.

Pobieranie – Wskazuje na to, jak szybko nasz router będzie odbierał informacje ze źródeł zewnętrznych.

Szybkość przesyłania plików – Jak szybko wysyłamy pliki z naszego urządzenia do sieci.

Modem – Łączy urządzenia takie jak router, switch, czy komputer poprzez łącze szerokopasmowe do internetu.

Router przewodowy – Łączymy go bezpośrednio do urządzeń poprzez – jak sama nazwa sugeruje – przewód. Najczęściej zawiera on port łączący z modemem, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do internetu. Pozostałe porty wykorzystujemy do podłączania pozostałych urządzeń.

Router bezprzewodowy – Łączymy go bezpośrednio z modemem poprzez kabel. Dzięki temu jest w stanie pobierać i wysyłać informacje do internetu. Router komunikuje się z naszą siecią Wi-Fi poprzez wbudowane antenki, dzięki czemu wszystkie nasze urządzenia mają dostęp do internetu.

Rodzaje połączeń:

Kablowe – używa tej samej infrastruktury, co telewizja kablowa. Jak sama nazwa wskazuje, połączenie jest prowadzone za pomocą kabla prowadzonego od dostawcy do naszych domów. Problematyczny może okazać się jednak fakt, że im więcej osób (wliczając to osoby spoza naszego domu) korzysta z internetu w tym samym czasie, tym nasze połączenie będzie słabsze.

Satelitarne – Nie wymaga podłączania żadnych przewodów, ani kabli. Dane są wysyłane „w górę”, gdzie są odbierane przez satelitę i wysyłane w miejsce docelowe. Dość sporą wadą jest fakt, że nasze połączenie może mieć problemy w czasie złych warunków atmosferycznych.

Bezprzewodowe – Tak jak sama nazwa wskazuje, połączenia są rozsyłane bez użycia jakichkolwiek przewodów. Zwykle jest słabsze od połączenia kablowego.

Światłowód – Zamiast typowych kabli miedzianych, światłowód jest tworzony z włókna szklanego i jest wykorzystywany do propagacji światła jako nośnika informacji. Jest to zarazem najnowsze, jak i najbardziej efektywne połącznie.

 

Rekomendowane szybkości

Przy wyborze odpowiedniej dla nas szybkości połączenia internetowego będziemy musieli zacząć od wzięcia pod uwagę kilku dość prostych, acz bardzo ważnych czynników. Są to:

  • programy, jakie używamy.
  • witryny, na jakie wchodzimy.
  • ile jest osób korzystających z sieci w tym samym momencie, co my.

Wiadome jest, że jeśli w trakcie pracy korzystamy tylko i wyłącznie z naszego maila nie będziemy przecież zaopatrywać się w internet z 1000Mbps…

Jeśli, przykładowo, korzystamy z internetu tylko po to, aby przeglądać maila, „googlować” potrzebne nam informacje, czy rozmowy w programie typu Zoom nie będziemy potrzebować więcej niż 10Mbps.

Jeśli chcemy oglądać filmy np. te z YouTube odpowiednią szybkością powinna znajdować się w granicach 1-20Mbps w zależności od jakości w jakiej chcemy oglądać.

Na ogół jednak, dla pracy w domu najbardziej optymalną szybkością wydaje się internet z około 50Mbps. Dlaczego akurat 50Mbps? Dzięki takiej szybkości będziemy mogli bezproblemowo korzystać z praktycznie każdej strony internetowej. Nie zapomnijmy jeszcze dodać faktu, że programy wykorzystujące internet do działania również powinny działać dużo lepiej.

Jeśli jednak nawet taka ilość nie będzie wystarczająca, bo przykładowo pozostali domownicy ciągle siedzą w tej samej sieci w czasie naszej pracy, szybkość do około 100Mbps powinna spełnić nasze wymagania. 100Mbps spokojnie wystarczy nam na wszystkie czynności związane z internetem. Nieważne jest ile urządzeń będzie podłączonych w tym samym czasie do sieci. Dzięki takiej szybkości nasza praca nie będzie w jakikolwiek sposób zakłócana.

Co, jeśli internet działa wolno?

Mamy zakupiony internet z bardzo dobrą szybkością, a mimo to nadal działa on wolno? Jest na to kilka potencjalnych sposobów i odpowiedzi:

– Sprawdźmy najpierw jednak czy wina leży w internecie, czy w naszym urządzeniu. Jeśli działa on wolno na wszystkich urządzeniach – wina najprawdopodobniej będzie leżeć w sieci. Natomiast jeśli szwankuje tylko pojedynczy sprzęt – wina będzie po stronie tegoż sprzętu.

  • W przypadku, gdy wina leży po stronie urządzenia, powinniśmy je zrestartować, a jeśli problem dalej nie został rozwiązany, spróbujmy przeskanować je programem antywirusowym w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.
  • Jeśli problem dotyczy jednak każdego sprzętu znajdującego się w sieci powinniśmy – podobnie jak w przypadku powyższego punktu – zrestartować modem i/lub router.

– Dodatkowo, kable podpięte pod modem i router możemy spróbować podpiąć pod inne porty.

– Ważne są też same kable. Koniecznie musimy sprawdzić czy nie są one uszkodzone. W tym celu będziemy chcieli kupić, bądź pożyczyć jakiś zapasowy i spróbować ponownie.

– Miejsce, w jakim znajduje się router również ma spore znaczenie. Jeśli, przykładowo, umiejscowiliśmy nasz router przy mikrofali, radiu, lub też co grubszych ścianach, połączenie może być zakłócane.

– Kolejną rzeczą jaką będziemy chcieli sprawdzić jest to w jakich godzinach pojawiają się problemy. Jeśli internet spowalnia tylko w godzinach popołudniowych, powodem się okazać zbyt duża ilość osób korzystających z sieci w okolicy. Najbardziej odczuwalne jest to wśród osób korzystających z połączenia kablowego.

– Warto, abyśmy jeszcze sprawdzili czy ktoś przypadkiem nie „podkrada” naszego internetu. Jeśli nie zabezpieczyliśmy naszego routera, bądź nadaliśmy mu bardzo słabe hasło, jest szansa, że to właśnie ta osoba trzecia sprawia nam kłopoty z siecią.

– Alternatywnie, zawsze możemy zadzwonić do naszego dostawcy internetu, aby dopytać się o potencjalne przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *