Wybór odpowiedniego sprzętu

Nośniki zewnętrzne, czy chmura?

Każdy z nas zapisuje jakieś pliki – nie ważne czy są to zdjęcia z wakacji, czy ważne dokumenty do pracy. Ile razy zdarzyło się nam do nich stracić dostęp z naszych urządzeń? Odzyskanie danych czy to poprzez ich uszkodzenie, czy przez złośliwego wirusa komputerowego jest niemalże niemożliwe. W takich właśnie sytuacjach niezwykle istotne jest robienie kopii zapasowych. Czym są? Na czym je zapisać – nośniki zewnętrzne, czy w chmurze?

Nośniki zewnętrzne

Do używanych w dzisiejszych czasach nośników zewnętrznych zaliczamy głównie USB, oraz dyski zewnętrzne.

USB – Małe urządzenie przenośne, które wystarczy podłączyć do bezpośrednio do komputera do odpowiedniego dla niego portu. Jest on świetnym nośnikiem dla naszych co ważniejszych plików. Głównie występują z pojemnościami 8-128 GB, ale istnieją również takie z pojemnością nawet do 2 TB. Należy jedynie uważać, gdyż Pendrive’y są w stanie przenosić różne typy złośliwego oprogramowania, więc warto zaopatrzyć nasz system w antywirusa.

Dyski zewnętrzne – Podobnie jak we wcześniej wspomnianym USB, dyski zewnętrzne również podpinamy pod nasz komputer. Najczęściej poprzez port USB. Niektórzy porównują dyski zewnętrzne do tzw. “większych Pendrive’ów”, co jest poniekąd prawdą. Głównie używa się ich do robienia kopii dysków wewnętrznych. Rozróżniamy dwa główne rodzaje dysków: HDD i SSD. W skrócie, różnice między innymi można opisać w następujący sposób:

HDD – wolne, niezbyt wytrzymałe, pojemne, tanie

SSD – szybkie, wytrzymałe, mniej pojemne, droższe

Przy wyborze odpowiedniego dysku zewnętrznego, w którym będziemy składować nasze cenne pliki zaleca się wybór SSD.

Chmura

Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na pytanie „Czym jest chmura?”. Poprzez „chmurę” mamy na myśli serwery różnych producentów, na których działają ich bazy danych. Do chmury zaliczamy praktycznie wszystkie usługi działające w internecie – Netflix, DropBox, Youtube itp. To właśnie dzięki chmurze jesteśmy w stanie korzystać z tychże stron internetowych.

W takim układzie jak sprawdza się zapis naszych danych w chmurze? Jakie są jej wady i zalety?

Zacznijmy od tego, że zapis w chmurze – tak jak to było wcześniej wspomniane – pozwala nam się dostać do tych samych danych z każdego urządzenia (o ile oczywiście znamy do nich hasło). Sprawia to, że nie musimy się martwić o to, że przykładowo zapomnimy naszego pendrive’a na ważne spotkanie. Wystarczy zalogować się na nasz dysk w chmurze i najzwyczajniej w świecie zgrać je z powrotem. Jesteśmy też w stanie w dużo prostszy sposób udostępniać te pliki innym osobom.

Bezpieczeństwo

Zapis w chmurze jest dużo bardziej bezpieczny, niż zapis na dyskach zewnętrznych. Większość producentów szyfruje nasze dane w trakcie ich przesyłania, jak i przeglądania co zdecydowanie utrudnia podejrzenie naszych najważniejszych dokumentów osobom „z zewnątrz”. Tylko my będziemy mieli do nich dostęp.

Wielu producentów udostępniających zapis w chmurze gwarantują nam dodatkowe kopie naszych zapisanych danych, także w razie gdyby nasze pliki w bazie danych uległy z jakiegoś powodu uszkodzeniu, będziemy przed tym zabezpieczeni. Jednak taka opcja zwykle już jest płatna.

Zdecydowana większość producentów oferuje nam od kilku do kilkunastu gigabajtów miejsca na nasze pliki w wersji darmowej, co jest zupełnie wystarczalne dla naszych najważniejszych plików. Jeśli jednak decydujemy się robić kopie praktycznie wszystkich, czy to mniej czy bardziej ważnych dokumentów w końcu może okazać się, że te kilkanaście darmowych GB może nam nie wystarczyć. W takiej sytuacji należałoby zaopatrzyć się w wersję płatną wybranego programu, które w ofercie mają do kilku TB miejsca na dyskach.

Głównymi wadami zapisu w chmurze jest fakt, że wymaga ona dostępu do internetu, oraz to że producenci danej chmury mają dostęp do naszych danych. O to drugie jednak nie ma co zbytnio zaprzątać sobie głowy, gdyż producenci są szczególnie ostrożni jeśli chodzi o zabezpieczanie danych swoich klientów. Nie dają oni dostępu do jakichkolwiek baz danych pierwszemu lepszemu pracownikowi. Nie mają oni prawa udostępniać plików bez naszej zgody.

Które wybrać?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Oba.

Używanie dysku w chmurze nie przeszkadza wcale użyciu dysków zewnętrznych i vice versa.

Korzystając z obydwu opcji będziemy przygotowani na praktycznie każdą możliwą ewentualność: brak prądu? – użyj dysku zewnętrznego lub pendrive; Nie wziąłeś ze sobą USB na ważne spotkanie? – chmura.

Dodatkowe porady

Jeśli już zdecydowaliśmy się skorzystać z zapisu w chmurze najlepiej będzie zastosować się do kilku bardzo ważnych porad:

  • Weryfikacja dwuetapowa –

Jedno z najbardziej istotnych zabezpieczeń przed potencjonalnym atakiem osób z zewnątrz. Polega ona – tak jak nazwa wskazuje – na podaniu pewnej dodatkowej informacji, aby dostać się do naszego konta. Poza podaniem e-maila i hasła trzeba będzie jeszcze podać specjalny, jednorazowy kod z innego przypisanego urządzenia.

  • Szyfrowanie danych –

Podobnie jak wcześniej wspomniana weryfikacja dwuetapowa, szyfrowanie danych polega na utrudnieniu nieuprawnionym osobom dostępu do naszych cennych danych. Polega na szyfrowaniu naszych plików w taki sposób, że tylko my jesteśmy w stanie je zobaczyć po podaniu hasła. Hasło należy zapamiętać, gdyż w przeciwnym razie zaszyfrowane pliki będą dla nas nieczytelne.

  • Zainstalować program antywirusowy –

Podstawowa zasada w pracy z jakimkolwiek komputerem. Dobry program uchroni nas przed uciążliwymi wirusami komputerowymi m.in takimi, które są w stanie zaszyfrować dane zapisane na naszych dyskach.

Podsumowując

Jeśli stajemy przed wyborem w jaki sposób chcemy zabezpieczyć nasze dane zapisane na komputerze najlepiej będzie skorzystać z nośników zewnętrznych jak i chmury.

Należy pamiętać, że w przypadku wyboru chmury będziemy musieli zabezpieczać nasze dane poprzez szyfrowanie, silne hasła, dwuetapową weryfikację. Drastycznie zmniejszy to ryzyko włamania się do naszego konta.

Z kolei w przypadku wyboru nośnika zewnętrznego, będziemy musieli starać się go nie uszkodzić. Nawet najmniejsza usterka może spowodować utratę naszych danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *