czerwone logo xerima

Jak urządzić własne biuro domowe

 

Biuro w domu

Od dłuższego czasu praca z domu staje się coraz bardziej popularna. Dlaczego? Składa się na to kilka powodów:

 • Wygoda pracy
 • Elastyczny harmonogram pracy
 • Oszczędność pieniędzy – Nie trzeba dojeżdżać do firmy, dzięki czemu oszczędzamy między innymi na paliwie
 • Większa produktywność pracowników.

Jak sprawić, aby nasze biuro domowe nadawało się do pracy zdalnej? Wystarczy zastosować się do niżej przedstawionych porad.

 

Jak zaplanować własne biuro domowe?

Dość duża część osób uważa, że praca z domu nie wymaga zbyt dużych przygotowań. Przecież wystarczy tylko wziąć jakiś laptop, położyć się w łóżku i zacząć pracować… O ile jest to jak najbardziej możliwe, w takiej sytuacji będzie bardzo ciężko się nam skupić na wykonywaniu powierzonych nam zadań przez co cierpi nasza wydajność.

Sposób na to jest bardzo prosty:

Należy przeznaczyć jeden z pokoi, bądź jego część na nasze stanowisko pracy

Przy czym również należy pamiętać, że musi być to miejsce dość ciche tj. nie w salonie, czy kuchni. Nie chcemy się ciągle rozpraszać, prawda? Pokoje jak sypialnia, bądź jeśli tylko to możliwe – pusty, niezagospodarowany wcześniej, odosobniony pokój.

 

Należy zaopatrzyć się w odpowiednie biurko

Najlepsze są takie, których wysokość sprawia, że ekran naszego monitora, lub komputera jest na wysokości naszych oczu (około 70-80cm). Powinno być ono na tyle duże, aby pomieścić odpowiednią ilość sprzętu komputerowego potrzebnego do naszej pracy, ale i jednocześnie takie, które nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni w pokoju. Dobrze, jeśli dodatkowo zawiera ono boczne, lub wysuwane półki, oraz wysuwany blat na którym będziemy mogli położyć naszą klawiaturę i myszkę.

 

Wybór odpowiedniego krzesła

Pracując zdalnie będziemy przykuci do naszego krzesła na wiele godzin. Dla tego też ważny jest wybór tego odpowiedniego. Krzesła, które najbardziej nadają się do pracy zawierają:

 • Możliwość zmiany wysokości
 • Możliwość regulacji oparcia na ręce
 • Regulację oparcia
 • Oparcie lędźwiowe
 • Koła u podstaw
 • Możliwość obrotu
 • Oparcie na głowę

Przede wszystkim musi być ono wygodne dla nas samych.

 

Odpowiednie oświetlenie

Wbrew pozorom odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne. Dzięki niemu zapobiegamy takim schorzeniom jak: podrażnienie i zmęczenie oczu,  ból głowy. Wystarczy zaopatrzyć się w typową lampę biurową, lub ścienną.

 

 

Dedykowana szafka biurowa

Pracując z domu jest dość duża szansa, że będziemy robić mnóstwo papierkowej roboty, dlatego też jeśli tylko mamy na nią miejsce możemy zaopatrzyć się w taką szafkę, aby nie utonąć w naszych dokumentach, oraz po to aby bezpiecznie je gdzieś przechowywać.

 

 

W jaki sprzęt się zaopatrzyć?

Monitor

Zacznijmy od monitora. Będziemy się w niego przecież wpatrywać przez długie godziny. Rekomendowane jest wybranie takiego, którego przekątna ekranu wynosi od 24 do 27 cali, rozdzielczość wynoszącą 1920 x 1080, bądź 2560 x 1440 px, oraz proporcją obrazu wynoszącą 16:9. Taka rozdzielczość sprawia, że obrazy wyświetlane na ekranie są dużo bardziej ostre, co zdecydowanie poprawia ich czytelność. Dodatkowo, warto jeszcze sprawdzić, czy monitor zawiera porty HDMI, DisplayPort i porty typu USB-C.

Ponadto można zaopatrzyć się w drugi monitor, co zdecydowanie ułatwi nam pracę z większą ilością okien. Należy jedynie pamiętać, aby wybrać taki, który ma taką samą, bądź podobną wielkość.

W przypadku braku miejsca na naszym biurku można dokupić uchwyt do monitora. 

 

Laptop

Jeśli chodzi o specyfikacje laptopa, dość optymalnym rozwiązaniem jest znalezienie jakiegoś z wymienionymi niżej specyfikacjami:

–  Procesor intel i5 (i7 jest lepszym rozwiązaniem jeśli pracujemy w programach graficznych)

– Karta graficzna zintegrowana Intel HD lub UHD

– Od 8 do 16 GB pamięci

– Dysk SSD z 256 lub 512 GB

– Przekątna ekranu z 14 calami lub wyżej

– Rozdzielczość 1920 x 1080 px

– Zawiera porty HDMI, Audio i USB.

– Kamerę internetową

 

Stacja dokująca

Zapewnia nam ona dodatkowe gniazda i złącza. Zamiast bezpośrednio do laptopa można podłączyć do niej jakikolwiek sprzęt. Dzięki temu urządzeniu nie będziemy musieli bawić się z tysiącami plączącymi się ze sobą nawzajem przeróżnych kabli.

 

Drukarka

W wyborze odpowiedniej drukarki do naszego biura domowego należy zadać sobie dwa zasadnicze pytania:

 • Jak często planujemy drukować?
 • Jakiej jakości mają być nasze wydruki?

Zdecydowana większość drukarek domowych są wielofunkcyjnymi drukarkami atramentowymi z opcjami skanu i robienia kopii. Są one dość tanie, wolne i nie są przeznaczone do druku w dużych nakładach. Bardziej używa się ich do drukowania zdjęć, niż do drukowania tekstów. Jeśli nasza praca nie polega na ciągłych drukach, urządzenie tego typu będzie w pełni wystarczalne.

Drukarki przeznaczone do pracy w biurach domowych zwykle również bywają drukarkami atramentowymi. Są urządzeniami wielofunkcyjnymi z opcjami skanowania, kopiowania, oraz faksu. Przeznaczone są do drukowania dokumentów i grafik. Nadają się do pracy w mniejszej firmie, lub w domu.

Drukarki biurowe są w zdecydowanej większości drukarkami laserowymi z czego większość jest wielofunkcyjna. Dla nich najważniejsza jest szybkość druku. Podobnie do drukarek używanych w biurze domowym, nadają się one do druku dokumentów i grafik. Jako że jest to typ drukarki używanej w większych firmach, zaopatrywanie nasze zdecydowanie mniejszej skali biuro w takową drukarkę nie ma zbyt wiele sensu.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

 • Prędkość druku na minutę
 • Format wydruku
 • Rodzaj drukarki (laserowa / atramentowa)
 • Miesięczne obciążenie

 

Bezprzewodowe akcesoria

Im mniej kabli – tym lepiej. Bardzo przydatnymi akcesoriami są klawiatura, mysz i słuchawki. Wbudowane do laptopa touchpad i klawiatura nie są zbyt poręczne, więc można zaopatrzyć się w ich bezprzewodowe warianty.

Dodatkowo można dokupić sobie słuchawki z mikrofonem, gdyż te w laptopie bywają kiepskiej jakości. Dzięki nim część hałasów, które będą dochodziły z naszego domu pozostaną zagłuszone, co pomoże nam się bardziej skupić na pracy.

 

Internet

Jeśli chcemy, aby nasza praca w domowym biurze przebiegała sprawnie będziemy musieli się jeszcze zaopatrzyć w internet z odpowiednią szybkością. Od tego w jaką będziemy chcieli się wyposażyć zależą dwa główne czynniki:

– Ilość osób używających go w czasie naszej pracy.

– Rodzaj wykonywanej przez nas pracy.

W przypadku, gdy w domu jesteśmy tylko my, bądź nie zajmujemy się co większymi plikami typu PowerPoint, czy PDF, albo grafiką, czy edycją filmów powinna nam wystarczyć szybkość z ilością około 50 Mbps.

Jeśli w domu znajduje się więcej niż dwie osoby korzystające jednocześnie z internetu, lub gdy pracujemy nad wspomnianymi we wcześniejszym punkcie większymi plikami powinniśmy zaopatrzyć się w szybkość około 100 Mbps.

W przypadku, gdy wszyscy domownicy korzystają z niego niemalże cały czas, niezależnie od pory dnia powinniśmy zastanowić się nad wyposażeniem się w internet z szybkością wyższą niż rekomendowane wcześniej 100 Mbps.

 

Dodatkowo

Dodatkowe rzeczy, w której warto się zaopatrzyć:

 • Listwa przeciwprzepięciowa – służy do zabezpieczenia elektroniki przed potencjalnie szkodliwymi skutkami spięć
 • Dyski zewnętrzne – pozwala nam przechowywać kopie zapasowe naszych najważniejszych plików
 • Zasilacz awaryjny – w przypadku, gdyby tymczasowo został odcięty nam prąd w czasie pracy

Przede wszystkim należy jeszcze na zakończenie dnia naszej pracy porobić kopie zapasowe najważniejszych plików – w chmurze, lub na dyskach, czy nośnikach zewnętrznych.

 

Podsumowując:

 

Praca z domu jest z pewnością bardzo wygodna i przyjemna, ale należy pamiętać, aby odpowiednio się do niej przygotować. W przeciwnym wypadku jest spora szansa, że nasza efektywność będzie bardzo mała. Należy odpowiednio zagospodarować nasze miejsce pracy jak i odpowiednio je wyposażyć. W skrócie:

Laptop:

– procesor: intel i5, lub i7

– karta graficzna: zintegrowana Intel HD lub UHD

– RAM: 8-16GB

– dysk: SSD z 256 lub 512 GB

– przekątna ekranu: 14”+

– rozdzielczość: 1920 x 1080 px

– porty: HDMI, Audio i USB.

 

Monitor:

– przekątna ekranu: 24-27”

– rozdzielczość: 1920 x 1080, lub 2560 x 1440 px

– proporcja obrazu: 16:9

– porty: HDMI, DisplayPort, USB-C.

 

Drukarka:

– prędkość druku na minutę

– formaty wydruku

– rodzaj drukarki (laserowa / atramentowa)

– miesięczne obciążenie

 

Internet:

– 50-100 Mbps+

 

Akcesoria:

– bezprzewodowe mysz, klawiatura i słuchawki

– listwa przeciwprzepięciowa

– dysk zewnętrzny

– zasilacz awaryjny

– stacja dokująca

 

 

 

05/06/2021
Autor: Pawel
Porównaj produkty