Wybór odpowiedniego sprzętu

Dlaczego warto mieć drugi monitor?

W pracy biurowej bardzo często zdarza nam się otwierać wiele programów, czy zakładek w przeglądarce. Ciągłe przełączanie się między nimi potrafi być wielce uciążliwe. Znalezienie odpowiedniej wcześniej otwartej karty w grupie innych potrafi być dość mocno frustrujące. Konsekwencją tego jest to, że tracimy nie tylko dużo czasu, ale i koncentrację przez co jesteśmy mniej produktywni.

Właśnie dla tego typu sytuacji warto powiększyć stanowisko o przynajmniej jeden dodatkowy monitor. Mając możliwość korzystania z kilku otwartych kart, czy programów jednocześnie nie tylko uprzyjemni nam pracę, ale i staniemy się bardziej efektywni w tym co robimy.

Chcemy przykładowo mieć otwarty program na jednym ekranie, a przeglądarkę na drugim? Załatwione.

Właśnie dlatego podwójne monitory są w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Nie musimy się bawić z dziesiątkami otwartych kart, programów, dokumentów i innego tego typu rzeczy zaśmiecających nasz ekran.

Ich dość sporą zaletą jest również to,  że działają nie tylko  komputerami, ale i z laptopami.

Jaki monitor wybrać?

Najlepiej będzie wybrać monitor, który jest dokładnie taki sam, bądź podobnej wielkości do naszego pierwszego. O ile monitory o różnych rozmiarach nie sprawiają zbyt wielkich kłopotów, dużo bardziej wygodnie będzie nam się przemieszczać między monitorami o tych samych, bądź podobnych rozmiarach.

Czego potrzebujemy?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup dodatkowego monitora warto jeszcze sprawdzić dwie bardzo ważne rzeczy:

– Czy nasza karta graficzna w komputerze/laptopie jest w stanie umożliwić nam podpięcie dwóch monitorów jednocześnie?

Jeśli karta ma tylko jeden port video wystarczy tylko dokupić nową, po czym ją zamontować.

– Czy mamy odpowiednio dużo miejsca na naszym stanowisku?

Jeśli na naszym stanowisku brakuje miejsca, możemy zaopatrzyć się w uchwyt do monitora, lub większe biurko.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę?

Specyfikacje monitora są dość istotne. Tak jak to było wcześniej wspomniane, jeśli dokupujemy dodatkowy monitor do naszego komputera, będziemy chcieli mieć wielkość taką samą, lub podobną do naszego pierwszego monitora.

Jeśli jednak budujemy nasz zestaw od zera, warto zaopatrzyć się w monitory z:

– przekątną ekranu wynoszącą około 24”, lub 27”;

– rozdzielczością wynoszącą 1920 x 1080, bądź 2560 x 1440 px;

– proporcją obrazu wynoszącą 16:9;

– zawierające porty HDMIDisplayPort i porty typu USB-C.

Warto jeszcze wziąć pod uwagę to, jak szeroka jest ramka naszego monitora. Co oczywiste, im jest cieńsza – tym lepsza. Używając zestawu z podwójnym monitorem, co prawda nie unikniemy widoku ramek na krańcach naszych ekranów, ale przynajmniej będą one dużo mniej widoczne.

Używanie dodatkowego monitora ma swoje wady. Nie są one niesamowicie uporczywe, ale mimo wszystko nadal istnieją.

Najbardziej uporczywym problemem może być fakt, że nawet jeśli zakupimy identyczny dodatkowy monitor, jest szansa, że będzie miał inne ustawienia tj. kolory, kontrast, co może być wielce frustrujące w pracy osób działających na stanowiskach wymagających użycia programów graficznych.

Kolejnym, już drobniejszym problemem jest fakt, że dodatkowe monitory dorzucą w naszym biurze dodatkowe kable. Gdy okaże się, że mamy ich za dużo – zabawa z nimi może okazać się dość frustrująca.

Instalacja

Instalacja dodatkowego monitora jest banalnie prosta:

  1. Należy podpiąć nasz drugi monitor jednocześnie do prądu i do komputera.
  2. W ustawieniach ekranu ustalić w jaki sposób nasz komputer ma obsługiwać dodatkowy monitor (jako rozszerzenie, czy duplikat).

Co jeśli dwa monitory nie wystarczają?

O ile dwa monitory są w zupełności wystarczalne do zdecydowanej większości prac biurowych, nadal może zdarzyć się sytuacja, że to za mało. Co zrobić, jeśli nawet drugi monitor nam nie wystarcza? Odpowiedź jest bardzo prosta – dokupić trzeci. Tak jak w przypadku drugiego monitora, jeśli chcemy podpiąć kolejny, nasza karta graficzna musi obsługiwać jeszcze jedno dodatkowe wejście. Montujemy go dokładnie tak samo jak drugi.

Alternatywa

Co jeśli ramki pomiędzy ekranami są dla nas tak uporczywe, że nie dajemy rady pracować na dwóch monitorach? Dla takich osób również istnieje rozwiązanie. Jest nim ultra szeroki monitor. Spokojnie da radę zastąpić zestaw z podwójnym monitorem, a co więcej – jakość na ultra szerokim ekranie jest dużo lepsza. Mimo to ta opcja ma również swoje wady:

– Koszt

– W przypadku awarii monitora nie będziemy w stanie używać żadnej alternatywy, przy czym kiedy ta sama sytuacja przytrafi się nam w zestawie z dwoma monitorami zawsze można używać drugiego.

– Wymaga mocniejszej karty graficznej w porównaniu z podwójnym zestawem monitorów.

Podsumowując

Jeśli ilość programów włączonych na jednym monitorze spowalnia naszą pracę, warto zaopatrzyć się w drugi. Dzięki niemu nasza produktywność znacząco wzrośnie. Jest bardzo łatwy w instalacji, oraz bardzo łatwo się do niego przyzwyczaić.

W przypadku, gdy nawet dwa monitory nam nie wystarczają – najzwyczajniej można dokupić trzeci.

Dla osób, które nie lubią bawić się z domontowywaniem dodatkowych monitorów istnieje opcja kupienia pojedynczego z ultra szerokim ekranem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *